Jednička ON AIR

9465

9699

10179

9699

9919

9920

 

9699


9660


9655



Děkan 1. LF UK Martin Vokurka tentokrát v pravidelném podcastu s Eliškou a Jakubem hovoří na téma postavení žen na fakultě, uznávání předmětů absolvovaných během zahraničních stáží a také třeba o svých sportovních i uměleckých zálibách.

Podcast si můžete pustit ZDE













Profesorka Martina Koziar Vašáková je absolventkou 1. LF UK a má atestace z vnitřního lékařství, pneumologie a ftizeologie, alergologie a klinické imunologie a specializaci v oboru bronchologie. Od roku 2016 zastává pozici přednostky Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTN, od roku 2020 působí v kolegiu děkana, v prosinci loňského roku byla nově zvolena předsedkyní Akademického senátu 1. LF UK. Marii Retkové a hostům pořadu ve „Fausťáku“ popsala své začátky v pneumologii i jak se tento obor změnil v průběhu let.

Podcast si můžete pustit ZDE










Eliška a Jakub se v pravidelném podcastu za studenty zeptali děkana Martina Vokurky, zda fakulta analyzuje úspěšnost studentů v prvním ročníku, jaké se připravily novinky v souvislosti se státnicí z pediatrie nebo jestli mohou studenti bakalářských oborů kandidovat do Akademického senátu 1. LF UK.

Podcast si můžete poslechnout ZDE.

Chcete se pana děkana na něco zeptat?











Absolvent 3. lékařské fakulty UK a přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM docent Jiří Froněk se dlouhodobě zaměřuje na problematiku transplantací ledvin a dělohy. V IKEM realizuje například párové výměny nebo řetězové transplantace ledvin. Na 1. lékařské fakultě působí při I. chirurgické klinice – klinice břišní, hrudní a úrazové chirurgie 1. LF UK a VFN. Marie Retková se ho zeptala na vypjaté okamžiky při transplantacích, jak dlouho vydrží orgány mimo tělo nebo jaká etická pravidla se musí při transplantacích dodržovat.

 

Podcast si můžete pustit zde.









Profesorka Eva Zažímalová vystudovala biochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a od roku 1983 působí v Ústavu experimentální botaniky v dnešní Akademii věd ČR. V letech 2004–2016 zde vedla laboratoř hormonálních regulací u rostlin, a v letech 2007–2012 byla ředitelkou tohoto ústavu. Je členkou mnoha vědeckých a oborových rad. Předsedkyní Akademie věd ČR se stala v roce 2017. Zabývá se výzkumem fytohormonu auxinu – jeho metabolismem a působením v rostlinných buňkách. V Křesle pro Fausta hovořila s Marií Retkovou a významu vědeckého pokroku, financování vědy i o tom, jak vypadá její všední den a jaké má cíle.

Podcast si můžete pustit zde.












V pravidelném podcastu se Eliška a Jakub opět ptali děkana Martina Vokurky na témata, která zajímají studenty 1. lékařské fakulty. Probrali státnice včetně pediatrie, novou funkci komunikační mediátorky i obavy z nadcházející topné sezóny.

Podcast si můžete pustit zde.












První přednostka nedávno etablované Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN docentka Kateřina Rusinová patří na fakultě i ve Všeobecné fakultní nemocnici mezi průkopníky svého oboru. Před sedmi lety stála u zrodu Centra podpůrné a paliativní medicíny, které se na začátku roku 2021 přeměnilo ve vůbec první kliniku paliativní medicíny v České republice. 


Podcast si můžete pustit zde.










Studenti medicíny Eliška a Jakub již podruhé hovořili s děkanem 1. lékařské fakulty UK prof. Martinem Vokurkou především o aktuálních tématech. Probrali současnou podobu přijímaček na 1. lékařskou fakultu, zázemí fakulty i třeba hojně diskutovaný průzkum o psychické (ne)pohodě mediků.


Podcast si můžete pustit zde: spoti.fi/3OiQeWP

 

9623

9604


9474

9466










Prof. Petra Lišková působí na Oční klinice 1. LF UK a VFN a na Klinice pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN, kde také byla součástí týmu, který před nedávnem objevil gen způsobující zadní polymorfní dystrofii. Jak se k očnímu lékařství a genetice dostala a na čem v současnosti pracuje, řekla v dalším díle Křesla pro Fausta 2.0.


Podcast si můžete pustit zde: spoti.fi/3m9gpCD.










Co dnes už o genetice musí znát každý budoucí lékař? Jak a zejména proč je v této době důležité popularizovat genetiku? A které laické hoaxy a konspirace v oblasti genetiky ho rozesmějí? Na tyto a další otázky odpovídal MUDr. Antonín Šípek, Ph.D., oblíbený učitel, lékař a genetik z Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN, který přijal pozvání do Křesla pro Fausta 2.0


Podcast si můžete pustit zde: spoti.fi/38a8y4z











Studenti medicíny Eliška a Jakub poprvé vyzpovídali děkana 1. lékařské fakulty UK prof. Martina Vokurku pro nový čtvrtletní podcast Děkan aktuálně. Společně probrali náladu na fakultě, modernizaci studijního informačního systému, Kampus Albertov i řadu dalších témat ze života na největší lékařské fakultě v ČR.


Pustit podcast si můžete zde: # 2 Děkan aktuálně – Jednička ON AIR | Podcast ve Spotify












První díl Křesla pro Fausta 2.0 formou podcastu je na světě!

Pozvání přijal profesor Jiří Chomiak, přednosta Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka.


Pustit podcast si můžete zde: # 1 Ortoped Jiří Chomiak: Maratony rekreačních běžců nepodporuji – Jednička ON AIR | Podcast ve Spotify