Aktuální newsletter

 

3/2019

 

 

 

OnePage

 

 


 

 

David Feltl – nový ředitel VFN a hrdý absolvent naší fakulty

„Když mě pan ministr uváděl do funkce, říkal jsem mu, že si pamatuji svou první cestu metrem na svou první hodinu na medicíně a dodnes si umím ten pocit revokovat. Teď je pro mě zajímavým zážitkem, až surreálním, fakt, že stojím před přednosty a některými mými tehdejšími učiteli jako jejich šéf,“ říká prof. David Feltl, který je od 18. února 2019 v čele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak sám uvádí v rozhovoru pro fakultní časopis Jednička, je prý hrdým absolventem 1. lékařské fakulty UK, a to od roku 1994. O pět let později získal specializovanou způsobilost v oboru Radiační onkologie a loni byl jmenován profesorem onkologie. Během své profesní kariéry působil jako sekundární lékař v Nemocnici Na Bulovce, vedoucí oddělení radioterapie ve FN Královské Vinohrady a přednosta Onkologické kliniky ve FN Ostrava, kterou také tři roky řídil namísto tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Od roku 2017 byl ředitelem Onkologického centra VFN v Praze.

Nemocnice na Karlově náměstí má podle Davida Feltla pro pacienty stále extrémně dobré renomé
a pro řadu zaměstnanců, zejména lékařů, je prestižní tady pracovat. „Nicméně momentální situace, především finanční, je tragická. Pokud se v nejbližší době něco nestane, VFN nebude schopna investovat do lidí, technologií, rozvoje… A začne opravdu připomínat muzeum nejen tím, jak je stará, ale i tím, jak bude vnitřně vyčerpaná,“ dodává nový ředitel s tím, že úkolem číslo 1 je napravit finanční situaci VFN: „Věnujeme tomu v podstatě celý letošní rok. Ponese to s sebou hluboké změny, které se dotknou všech, budou bolet, a já musím využít silného mandátu k tomu, aby se staly. Strašně rád bych řekl, že tady postavíme Chobotnici od Kaplického nebo science centrum s virtuální realitou, ale to můžeme tak za deset let.“

A jak David Feltl pečuje o své zdraví? „Hodně sportuji, běhám dlouhé tratě a jezdím na silničním kole. Mám totiž závislost na endorfinech vyrobených během sportu, takže když mě něco bolí a nemůžu sportovat, jsem strašně protivný. Dvakrát za měsíc jdu také na fyzioterapii nechat si promasírovat celé tělo. Fyzicky se cítím velmi dobře,“ říká.

Plnou verzi rozhovoru si můžete přečíst zde.

 

 

 

 

 

 

SMČ slaví 155. výročí!

Také jste byli během studií ve Spolku mediků českých? Pak vězte, že tento studentský klub oslavil již
155. narozeniny! Na počátku druhé poloviny 19. století fungovalo na našem území jen velmi málo studentských spolků. Jedním z nich byl Akademický řečnický a čtenářský spolek, ve kterém však ze začátku šedesátých let vznikaly spory o nadvládu a organizaci. Proto se z něj v tomto období oddělilo několik mediků, kteří se shromažďovali okolo Františka Novotného a již koncem roku 1863 založili Klub mediků českých. Právě František Novotný, žák známého profesora Jana E. Purkyně, je dnes považován za zakladatele prvního medického klubu. V této době se jeho členové scházeli v hostinci „U Fáfů“, a to v počtu okolo 50 lidí. V roce 1868 se Klub mediků českých přetvořil na veřejný Spolek českých mediků v Praze.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Zveme vás na 29. koncert z cyklu Fakulta v srdci Karlova!

Přijďte 6. 5. 2019 od 19.00 do Kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově. Zazní dílo Bohuslava Martinů v podání Piccolo coro & Piccola orchestra a Collegium paedadogicum. Těšíme se na vás!